یکی از علل اصلی شکست رژیم  غذایی مسائل روانشناختی می باشد. مانند هیجانات و افکار مخرب  و رفتار نادرست در موقعیت های مختلف.

مثلا یکی از افکار مخربی که باعث شکست رژیم می شود جمله ی : “اشتباه کردم که خارج از برنامه ی غذایی ام رفتار کردم، دیگر رژیم بی فایدست … ” می باشد. اگر این موضوع از ذهنتان گذشت به خود بگویید : قصد ندارم با یک اشتباه عقب نشینی کنم. از همین حالا جلوی اشتباه بعدی را می گیرم.

بسیاری از مواقع وقتی فردی در رژیم قرار دارد و از او پذیرایی می شود می گوید : “خیلی ممنون من رژیم هستم “. اما وقتی علتی را بیان می داریم فرد  تصور می کند وظیفه دارد بهانه و نگرانی ما را رفع کند: ” حالا  از اینجا رفتید جای دیگر چیزی میل نکنید” ، ”  بعد  از مدت ها آمدی لب به چیزی هم نمی زنی ؟”  ، ”  خوبی که، چرا رژیم میگیری ؟!”

بنابراین بهتر است فرد هرچیزی که تعارف شد را برداشته و در گوشه ی پیش دستی خود قرار دهد.
اما آیا به این نکات در رژیم غذایی فرد اشاره ای شده است ؟ مسلما خیر. بنابرای فرد آمادگی رو به رو شدن با هیجانات این چنینی را نخواهد داشت.

درک تفاوت گرسنگی و ولع

موضوع بعدی درک تفاوت گرسنگی و ولع می باشد. برای اینکه بدانید آیا صرفا ولع دارید یا بدنتان به آن نیاز دارد کافیست از خود بپرسید  آیا زمان زیادی از آخرین وعده ی غذای مصرفی ام گذشته؟ اگر پاسخ منفی بود یعنی شما هیچ نیازی به خوردن آن خوراکی ندارید. و در این زمان ها لازمست به ابزاری مجهز باشید که بتوانید جلوی ولع را بگیرید. برای این کار از قبل لازم است فهرست حواس پرتی در نظر گرفته شود  و سپس یک کار از آن فهرست را انتخاب کرده و انجام داد. مثلا آبیاری گلدان ها، کوتاه کردن ناخن ها، بازی، خواندن یک ترانه و …..

یادآور گوشی همراهتان را تنظیم کنید تا  هر از گاهی در طول روز با این مضمون به شما هشدار دهد که : به خوراکی اضافی نه بگو! اگر کار با تکنولوژی برای شما در اولویت نیست یادداشتی تهیه کنید و همان جمله را نوشته و در جیب یا کیف پولتان  قرار دهید.

در مهمانی ها لباس رنگ شاد بپوشید

در مهمانی ها لباس رنگ شاد بپوشید تا احساس نکنید جا برای چاق تر شدن دارید! همچنین به هر شخصی برسید اولین چیزی که خواهند گفت این است : چاق شدی؟! در اینصورت روحیه خودتان را می بازید و موقتا اشتهایتان را از دست می دهید!  افرادی که اضافه ی وزن دارند تمایل به مخفی کردن اندام خود با رنگ تیره داشته و یا تلاش می کنند لباس گشاد بپوشند و یا لباس خیلی تنگ که به خودشان ثابت کنند سایزشان کمتر است!

مغز ما مدام در حال فریب دادن  و متقاعد کردن ما برای خوردن است تا تهدید کاهش وزن را از خود دور کند. اما توجیه  مغز این است که : خوردن دست خودم نیست و  اتوماتیک است! اگر اینگونه است چطور می شود که شیرینی را می خوریم اما پیش دستی آن را نمی خوریم؟ این افکار خودکار بودن فقط مختص به خوردن نمی باشد بلکه روزانه بارها بارها این جمله را تکرار می کنیم که دست من نبود که عصبانی شدم …دست من نبود همه چیز هم ریخت …

اگر اینگونه بود احتمالا اکثر شهروندان در زندان به سر می بردند زیرا لحظاتی در زندگی شان بوده که می خواستند بلایی بر سر همکار، رئیس و یا دوست و همسر و …خود بیاورند! اما از آنجایی که دست خودشان بوده این کار را نکرده اند.

برای شناسایی افکار مخرب  دیگر و راه مقابله با آنها، با مشاور در تماس باشید تا با فشار کمتری بتوانید وزن خود را بکاهید.

فکر و نگاه افراد  با وزن نرمال با فکر و نگرش افراد دچار اضافه وزن متفاوت است.

 لازم است هم زمان با کاهش وزن جسمانی از وزن فکری خود و افکار اضافی نیز بکاهید .