در بسیاری از موارد افراد تعریف درستی از روان ندارند و تلاش می کنند به تنهایی پی به مشکلات حوزه ی روان خود یا اطرافیانشان ببرند.

روان چیست ؟
روان یا ذهن نتیجه نهایی اعمال مرکبی است که توسط مغز به انجام می رسد و یا به فعالیت های عالی مغز، ذهن گفته می شود. طبق این تعریف، روانشناسی می شود بررسی علمی رفتار و فرایندهای ذهنی.

بعد از شناخت روان مسئله ی دیگر، تقابل ذهن و جسم و تفکیک آن و تشخیص درست می باشد.
آیا فرد غیر متخصص می تواند پی به بیماری خود و یا اطرافیانش ببرد؟ مثلا تشخیص بیش فعالی برای فرزندش بدهد یا بداند خودش مثلا دچار افسردگی یا وسواس می باشد ؟
برای رسیدن به پاسخ  دو موقعیت واقعی را بررسی می نماییم.

  • موقعیت (الف): خانمی  که  از بی توجهی همسرش، بی قراری، پرخاشگری و خستگی او شکایت داشت.
  • موقعیت ( ب) : مردی که به مدت ۲ماه  از احساس نبض در گوش رنج می برد . به پزشک مراجعه میکند. آزمایش خون میدهد، گوشش معاینه می شود و در نهایت عکس برداری نیز می شود .

در نگاه اول به نظر می رسد در موقعیت ( الف) با  فردی که دچار مشکلات  روانی است  روبه رو هستیم.

اما وقتی مورد بررسی شد مشخص شد این همسر دچار کم خونی است. و از علائم کم خونی، بی حوصلگی، بی قراری و غیره می باشد.  اگر علت به درستی تشخیص داده نمی شد زندگی زناشویی آنها با بحران رو به رو می گشت زیرا خانم اعتقاد داشت شوهرش دچار مشکل شخصیتی است !

و در موقعیت( ب) با وجود اینکه در نگاه اول مشکل جسمی  به نظر می رسد اما نتایج بررسی پزشکی وی سلامت کامل او را تایید می کرد . متوجه شدیم این فرد به علت استرس شغلی و سبک زندگی دچار احساس نبض در گوش شده است. البته این موضوع شایع نیست و در اکثر موارد استرس خودش را به گونه ای دیگر در جسم ظاهر می سازد.

مسلما تشخیص اینکه ریشه ی مشکل کجاست با خود فرد نیست و حتما لازمست به کارشناس مراجعه نماید ؛ بدین علت است  که اشاره  می شود:   روانشناس خود نباشید !

تشخیص اشتباه  موجب بروز فاجعه می شود.

روانشناسی یک علم است و به این معنی نیست که چون هرکدام از ما صاحب یک روان هستیم بنابراین عالم روان هم هستیم.

همانگونه که چون همه ی ما دارای جسم هستیم لزوما پزشک نیستیم!

بسیاری از مواقع مراجعین با تشخیص های خود  به روانشناس مراجعه میکنند که من افسردگی دارم،  دچار وسواس هستم، هوش هیجانی پایین دارم، کودکم بیش فعال است و…

حال وقت آنست که روی تمامی تشخیص های ذهنی خودساخته خط کشیده شود و با ذهنی باز به روانشناس مراجعه شود و صرفا بازگو کننده مشکلات بدون تفسیر و تحلیل شخصی بود و تشخیص و راهکار را به فرد متخصص سپرد. تنها کاری که لازمست فرد انجام دهد تلاش و همراهی با  مشاور تا آخرین پله ی سلامت می باشد.