پرسش 8

با سلام، مردی 42 ساله هستم و خانمم 36 ساله و 10 ساله ازدواج کردیم بچه هم فعلا نداریم. هر دو شاغل هستیم. مشکل خاصی در زندگی نداریم بجز اینکه من یه سری علایق شخصی دارم و اعتقاد دارم زندگی مشترک نباید مانع پرداختن طرفین به علایق شخصیشون بشه. مثلا شاید پیش بیاد برای یک تور دوچرخه سواری 10 روز بخوام برم خارج کشور، امکانش برای اومدن همسرم هم هست اما دوست نداره بیاد و اجازه هم نمیده من برم و من برام عجیبه که شریک زندگی من مخالف لذت بردن من از علایق شخصیم هست و از خوشی من ناراحت میشه و منم بخاطر اینکه عذاب نکشه نمیرم. ضمن اینکه تجربیات و برنامه های مشترک زیادی هم با هم داشته و داریم و من هم با هیچ برنامه شخصی اون مشکلی ندارم البته زیاد اهل برنامه های شخصی نیست و علایق شخصی خاصی نداره. اما من زیاد نمی تونم بخاطر اون از لذتهای خودم بگذرم و میترسم روزی برسه که ناراحتیش دیگه برام مهم نباشه و کارهام رو بدون موافقت اون هم انجام بدم و کم کم زندگیمون از هم بپاشه. اما وقتی می بینم اون دوست نداره من خوش باشم منم دیگه نمی تونم براش ارزش بزارم و برام مهم باشه. اینها رو به خودش هم گفتم اما اون میگه که حرفام اشتباهه و وقتی ازدواج کردی یعنی همیشه با هم. اما من اینو قبول ندارم و زندگی مجردی رو ترجیح میدم. به نظرتون حق با کیه؟؟ ممنون

پاسخ 8

سلام بر شما
بسیاری از افراد با باورهای اشتباه ازدواج می کنند.
یک باور اشتباه اینست که همیشه و همه جا باهم با‌‌شیم.
البته که ازدواج یعنی اشتراک لحظات و مسائل
اما نه به صورت مطلق
همه چیز در این دنیا نسبی است.
احساستان را خیلی خیلی خوب نوشتید و من با اجازتون از نوشته اتون اسکرین شات می گیرم برای مراجعین خانمی که مشکل مشابه دارند و نمی توانند حس همسرشان را درک کنند و فکر میکنند همسرشان زیاد خواه است.
گاهی اگر زوجین به خوبی احساس همدیگر را درک کنند بسیاری از مشکلات هرگز بروز نخواهد کرد. همسر شما هنوز به درستی این حرفتان را که "شاید روزی بیاید که احساسش برایم مهم نباشد"  را درک نکرده.
حتما حتما از او بخواهید با هم با مشاوری صحبت کنید. هم دوتایی و هم انفرادی
قطعا ایشان افکار و دلایلی دارند که موجب ترسشان می شود.
لازمست همدلانه این باورها درک و اصلاح شوند.
شما هم هرگز دست از تغییر خود و تلاش برای نزدیک شدن به دنیای ذهنی همسرتان بر ندارید.
زیرا با هرکس دیگری ازدواج میکردید مشکلات مشابه را تجربه می کردید.
موفق و موید باشید.

مریم غفار | مشاور و روانشناس بالینی