پرسش 14

با سلام. ایا برای کسانی که منزوی نیستنداما زندگی مجردی را دوست دارندواز معاشرت های سالم با افرادی و دوستانی  که میپسندن و انجام فعالیتهای  ورزشی و هنری و مطالعه  و...لذت میبرند. و حوصله دردسرهای ازدواج و دخالت خانواده همسر  و معاشرتهای اجباری با افراد مشکل داری که از طریق ازدواج به ادم تحمیل میشود را ندارند, ازدواج ضروری است؟؟ برایم این سوال پیش امده که با توجه به ازدواجهای این دوره زمانه واین همه ادم مشکل دار. چرا انسان باید همچین دردسری را به جان بخرد.؟ چرا  وقتی خودش از طریق سالم میتواند از زندگیش لذت بببرد باید اول دردسرهای ازدواج و خانواده همسر و بعد بچه دار شدن و تا ابد اسیر موجودی دیگر شدن که احتمالا به هیچ درد ادم هم نمیخورد و جز دردسر هم چیزی نداردرا به جان بخرد؟؟؟ خواهش میکنم اگر اشتباه میکنم راهنماییم فرمایید من معایب ازدواج را بسیار بیشتر از مزایایش میبینم. با تشکر فراوان..

پاسخ 14

سلام بر شما

 

ازدواج برای همه مناسب نیست وبرخی مثل افراد معتاد، افراد دارای بیماری های حاد روان بهتر است تا زمانی که دچار مشکل هستند ازدواج نکنند.

اما افراد سالم با ازدواجی سالم ، دستاوردهای بیشتری خواهند داشت و تحقیقات در کشورهای مختلف همگی مهر تایید بر این ادعا است.

یکی از کارهایی که در مشاوره ها انجام می شود همین است که با پرسش و پاسخ فرد را به مزایای ازدواج آگاه میکنند.

اگر من یا هرکس دیگری بیاییم و برایتان فهرست وار مزایا را بنویسیم کارساز نخواهد بود چون در ضمیر ناخودآگاه شما حک  نخواهد شد.

پیشنهادم اینست قبل از اینکه فرصت ازدواج را از دست بدهید با مشاوری در این خصوص صحبت عمیقی داشته باشید تا بتوانید باورهای ذهنی خود را در این خصوص به چالش بکشید.

مریم غفار | مشاور و روانشناس بالینی